Mekkeli Fetihler: futuhat makkiyah

Muhyiddin İbnü'l-Arabi kimdir?

Ibn al-Arabi Website

Orta Çağ'ın büyük Sufi düşünürlerinden olan Şeyh-i Ekber Muhyiddin İbnü'l-Arabi (h. 560-638/1165-1240) çalışmaları yüzyıllardır İslam medeniyetini derinden etkileyen ve yakın zamanda Batı'da büyük ilgi görmeye başlayan İslam tarihinin en etkili isimlerinden biridir.
Mürsiye’de doğdu Mekke'ye yerleşmek ve hac ibadetini yerine getirmek için Doğu'ya gitmeden önce uzun yıllar Endülüs ile Kuzey Afrika arasında seyahat etti. Daha sonra Mekke, Bağdat, Musul, Malatya, Halep ve Şam gibi İslam beldelerini gezdi. Şam'da vefat etti.

En etkili iki eseri, Futuhat-ı Mekkiye (Meccan Revelations) ve Fusus el-Hikem (Bezels of Wisdom)'dir, Bunun yanında birçok kısa kitap ve risale yazmıştır. Bir risalesinde 289 eser sıralamış ve çeşitli kitaplarında bahsettiği diğer kitap isimlerine eklendiğinde bu sayı toplamda 317'ye varmaktadır.
Yaptığı çalışmalar sayesinde meşhur olarak halk arasında Muhyiddin (Dini İhya Eden) ve eş-Şeyh el-Ekber (En Büyük Üstat) olarak anılmaya başlandı. 1224'te Şam'a yerleşinceye kadar Maşrik denilen bugünkü Ortadoğu'yu dolaştı ve 1240'ta vefat etti.
Batı Web Sitesinden Güneş Kabri ve makamı, kendi adını taşıyan kalabalık bir mahallede yer almaktadır.
İbn el-Arabi ve doktrini hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen linki ziyaret edin. Şemsu’l-Mağrib web sitesi.

Türkçe Tercemesinde Mehmet Sadık GÜR katkı sunmuştur.Bazı içeriklerin Arapçadan Yarı Otomatik olarak çevrildiğini lütfen unutmayın!